چراغ شفافیت آرای نمایندگان در مجلس یازدهم روشن شد، اقدامی که مردم سال ها منتظرش هستند

به گزارش وبلاگ سال آرامش، در اقدامی بی سابقه در راستای شفافیت آرای نمایندگان مجلس، بعضی نمایندگان مجلس یازدهم تصویری از آرای خود به ترکیب هیئت رئیسه مجلس را در توئیتر منتشر کردند.

چراغ شفافیت آرای نمایندگان در مجلس یازدهم روشن شد، اقدامی که مردم سال ها منتظرش هستند

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری وبلاگ سال آرامش، طرح شفافیت آراء نمایندگان ابتدا در هشتم آذر سال 1396 مطرح و سپس در تاریخ 14 شهریورماه 1397 با حمایت رسمی 160 نماینده اعلام وصول شد که بر اساس آن، در تمام مواردی که به موجب این قانون رأی گیری به عمل می آید و مصادیق آن در ماده 121 معین شده، جهت اطلاع مردم اسامی نمایندگان موافق، مخالفت و ممتنع، منتشر می گردد.

این طرح موجب می گردد علاوه بر درج اسامی در مشروح مذاکرات، هیئت رئیسه ملزم باشد نسبت به ایجاد سامانه الکترونیکی به طوری که قابلیت دسترسی به آن برای آحاد ملت فراهم باشد اقدام نماید و تنها در موارد استثنایی با تقاضای 15 نفر از نمایندگان مجلس و با رأی موافق بیشتریت مطلق حاضران، رأی گیری به صورت مخفی انجام خواهد شد.

اما در نهایت دو فوریت این طرح در شهریور 98 با 103 رأی مخالف، 69 رأی موافق و 8 رأی ممتنع رد شد، ولی نمایندگان مجلس که در هفته های قبل به فوریت طرح شفافیت آرای خود رأی نداده بودند دوباره در طرح جدید به شرط شفافیت آرای تمام نهادهای تصمیم گیر، حاضر شدند نخستین گام را در روشن شدن آرای خود بردارند.

بعضی از نمایندگان مجلس معتقدند به دلیل اینکه حامیان این طرح در اقلیت مجلس هستند تصویب طرح شفافیت تا به امروز به نتیجه ای نرسیده است. از روز پنجشنبه که جلسه انتخاب ترکیب هیئت رئیسه مجلس یازدهم در جریان بود، در اقدامی بی سابقه در راستای شفافیت آرای نمایندگان مجلس، بعضی نمایندگان تصویری از آرای خود به ترکیب هیئت رئیسه مجلس را در توئیتر منتشر کردند.

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه عکس رأی خود را در فضای مجازی منتشر کرد. او در این باره نوشت: به مردم خوب شهرستان زاوه در شهر چخماق قول دادم تا وقتی قانون شفافیت آراء تصویب نشده، از رأی هام عکس بگیرم، الوعده وفا

همچنین احمد راستینه، نماینده مردم شهرکرد در مجلس یازدهم در حمایت از طرح شفافیت آراء، در توئیتی نوشت: جهت استحضار ملت شریف ایران؛ در فراکسیون انقلاب اسلامی اینجانب به ریاست آقای قالیباف جهت کسب رأی اعتماد در صحن مجلس رأی دادم.

مجتبی رضاخواه، منتخب مردم تهران در مجلس جدید در حمایت از پویش نمایندگان در توئیتر، رأی خود را افشا و در همین خصوص نوشت: در پاسخ به خواسته مردم مبنی بر شفافیت آراء نمایندگان اعلام می کنم به ریاست آقای قالیباف رأی دادم. ادله بنده در رای به ایشان: 1- بهتر و جامع تر بودن برنامه اقتصادی نسبت به سایر نامزدها. 2- آشنایی بیشتر با فناوری های روز که منجر به حل مسائل مردم می گردد. 3-سابقه مدیریتی کارآمدتر.

همچنین بعضی دیگر از منتخبان مردم در مجلس یازدهم در حمایت از شفافیت آراء، در صفحات مجازی وابسته به خود مطالبی را منتشر نموده اند که قابل توجه است و نوید روزهایی را می دهد که احتمالاً مجلس یازدهم در مقایسه با دوره قبلی مجلس در پیگیری طرح شفافیت آراء فعال تر و جدی تر ورود پیدا کند.

سیداحسان خاندوزی، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهمبه همین دلیل در توئیتی نوشت: تعهدم به شفافیت آراء نمایندگان در هفته اول مجلس یازدهم: رای روز 7 خرداد برای رییس شعبه 7 به آقای دهنوی. رای روز 8 خرداد برای رئیس مجلس به آقای قالیباف و سایر اعضای هیات رئیسه. در هفته های بعد به وسیله سایت رسمی ام (نه توئیتر) با فرمتی دقیق اطلاع رسانی میکنم.

جواد کریمی قدوسی هم به همین دلیل در توئیتر نوشت: در آلبوم استوری های صفحه اینستاگرام حقیر قسمتی تحت عنوان شفافیت موجود است و ان شاءالله تمامی آراء و نظارت صریح خود را خدمتتان منتقل می کنم، در تدارک تهیه سازوکاری برای عملیاتی کردن این طرح در سایت شخصی خود نیز هستم.

روح الله نجابت از دیگر نمایندگان مجلس یازدهم در همین رابطه نوشت: پورتال رسمی مجلس بخشی داره تحت عنوان شفافیت داوطلبانه، منتها در مجلس جدید به روز نشده، پیگیری می کنم که هرچه سریع تر فعال بشه و ان شاءالله تمام آرا رو داوطلبانه از اون طریق اعلام خواهم کرد. در مورد انتخابات هیئت رئیسه هم به جمع بندی فراکسیون پایبند بودم.

طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس دهم بی خاتمه ماند و طبیعتاً با توجه به طرح وعده های مربوط به شفافیت، بازخوانی آسیب هایی که رأی مخفی برای صندلی مجلس و وکیل ملت به همراه داشت و لمس آثار عملی این نقیصه در بروز مفاسد و رانت ها درون مجلس حالا یکی از مهمترین مطالبات از مجلس یازدهم همین شفافیت آرا است.

این مطالبه همچنین در قالب دعوت دیده بان شفافیت و عدالت از منتخبان مجلس یازدهم برای پیوستن به پویش مجلس شفاف و ضدفساد مطرح شد. در 28 اردیبهشت ماه امسال دیده بان شفافیت و عدالت طی بیانیه ای ضمن اعلام راه یافتن بیش از 90 نفر از امضاء نمایندگان تعهدنامه پویش مجلس شفاف و ضد فساد، به مجلس یازدهم از به جامانده منتخبان دعوت کرد تا به این پویش بپیوندند.

این سند 10 تعهد صریح درباره شفافیت داشت که یکی از موارد آن این بود که با راهیابی به مجلس، طرح شفافیت آرای نمایندگان و پخش زنده کمیسیون های مجلس را تصویب و اجرا نمایند. این مطالبه اما تا کنون از سوی منتخبان مجلس یازدهم بی جواب هم نمانده و بیشتر آنها شفافیت آرای نمایندگان را یکی از اولویت های مجلس آینده می دانند.

در جریان رقابت های انتخاباتی محمدباقر قالیباف، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم زمانی که از اولویت های مجلس آینده صحبت می کرد بر لزوم توجه بیشتر به قانون شفافیت تأکید کرد و گفت: اول اینکه بدانید فقط در مورد رأی نیست که باید شفافیت باشد، بلکه ابعاد این موضوع گسترده است و باید شفافیت را در حوزه های مختلف را در نظر بگیریم. وقتی نماینده مجلسی از وزیری سئوالی می پرسد ولی آن را پس می گیرد دلیلش چیست؟ قانون تضاد منافع، قانون ضد انحصار و البته قانون حمایت از افشاگری های مستند هم از دیگر قوانینی است که حتما در مجلس آن ها را پیگیری خواهیم کرد.

علیرضا زاکانی، منتخب مردم قم در مجلس یازدهم هم در جریان رقابت های انتخاباتی تأکید نموده بود: شفافیت حق مردم بوده و باید این حرکت از مجلس شورای اسلامی شروع گردد.

وی شفافیت را مهمترین گام در مبارزه با فساد دانست و گفت: مردم کشور باید بتوانند انتخاب نمایند و انتخاب درست نیازمند شفافیت در عملکرد مدیران و سازمان ها بوده و باید مجلس شورای اسلامی به عنوان اصلی ترین نماینده مردم در کشور این حرکت را شروع کند.

حقی که نباید از مردم سلب گردد

کارشناسان معتقدند حق مردم است بدانند نماینده شان در مجلس به چه طرحی رأی می دهند یا برای چه با آن مخالفت می نمایند؛ لذا اجرای طرح شفافیت آراء برای ارتقای کیفیت عملکرد نمایندگان لازم است، اما بیشتریت نمایندگان مجلس دهم با وجود آگاهی به فواید و مزایای این طرح، چندین بار از تصویب آن سر باز زدند و این موضوع ریشه در یک دلیل دارد و آن دلیل این است که بعضی نمایندگان مجلس دهم شدیداً مبتلا به محافظه کاری و گرفتار در عدم شفافیت شده اند.

متأسفانه نمایندگان مخالف شفافیت آراء این گونه استدلال می نمایند که چون مجبور هستند به تصویب یا عدم تصویب موضوعی رأی بدهند که خواست حزب مطبوع و حامیان اقتصادی اش است، از شفاف شدن رأی خود واهمه دارند تا مبادا پیامدهایی برای او در پی داشته باشد؛ در صورتی که یک نماینده موظف است به صورت شفاف در مورد رأیی که داده برای مردم شرح دهد و مسئولیت رأی خود را بپذیرد.

تا زمانی که شفافیت آرا در مجلس حاکم نباشد، مجلس شورای اسلامی هرگز به رأس امور باز نخواهد گشت؛ زیرا تا زمانی که نماینده مسئولیت رأی خود نپذیرد و پشت رأیی که داده، منطق و استدلال وجود نداشته باشد، مجلس محافظه کار و پنهان کار همچنان به کار خود ادامه خواهد داد؛ بنابراین مجلس یازدهم پیش از هر اقدامی باید کوشش کند تا شفافیت آرا به مجلس بازگردد.

4079/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "چراغ شفافیت آرای نمایندگان در مجلس یازدهم روشن شد، اقدامی که مردم سال ها منتظرش هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ شفافیت آرای نمایندگان در مجلس یازدهم روشن شد، اقدامی که مردم سال ها منتظرش هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید